تظاهرات در تونس علیه «دستورات فوق العاده» رئیس‌‎جمهور- اخبار آفریقا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز جمعه تظاهرات گسترده‌ای به مناسب یازدهمین سالروز انقلاب تونس در پایتخت این کشور که به سرنگونی حکومت «زین العابدین بن علی» دیکتاتور سابق این کشور انجامید، برگزار شد.

به گزارش فرانس 24، شرکت کنندگان در این تظاهرات گسترده، به «دستورات فوق العاده» قیس سعید رئیس جمهور تونس را که اختیارات گسترده‌ای به وی می‌دهد، اعتراض کردند.

بنا به این گزارش، نیروهای امنیتی تونس با شلیک گاز اشک آور به سمت معترضان، شماری از معترضان را زخمی کرده و تعدادی را هم دستگیر کرده‌اند.

این اعتراضات که در خیابان «الحبیب بورقیبه» صورت گرفت، در پاسخ به فراخوان «ابتکار شهروندان علیه کودتا» برگزار شده است.

حامیان «ابتکار شهروندان علیه کودتا» در تونس مخالفان تصمیمات اخیر رئیس جمهوری این کشور را تشکیل می‌دهند و توسط فعالانی تاسیس شده است که تصمیمات فوق العاده قیس سعید را «کودتا» می‌دانند.

رئیس‌جمهور تونس شب 25 ژوئیه 2021 طی تصمیم ناگهانی که از تلویزیون این کشور اعلام کرد هشام المشیشی نخست‌وزیر این کشور را برکنار و فعالیت پارلمان را تعلیق کرد.

این تصمیم ناگهانی رئیس جمهور تونس، واکنش گسترده مردم و بسیاری از نمایندگان تونس و «راشد الغنوشی» رئیس مجلس و رئیس جنبش النهضه را به همراه داشته است.

به دنبال صدور این دستورات جدید قیس سعید که به رئیس جمهور تونس اختیارات بیشتری در دولت و مجلس خواهد داد، چند بار تظاهرات اعتراضی در پایتخت و برخی دیگر از شهرهای تونس برگزار شد.

انتهای پیام

 

[ad_2]
منبع

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.