پایان بی‌نتیجه نشست شورای روسیه-ناتو/ مسکو منتظر توضیح بروکسل درباره علت رد پیشنهاداتش است- اخبار اروپا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “الکساندر گروشکو” معاون وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی برای خبرنگاران در پایان نشست شورای روسیه-ناتو در بروکسل اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند کشورهای عضو ناتو توضیح بدهند که چرا آماده پذیرفتن پیشنهادات فدراسیون روسیه درباره تضمین‌های امنیتی نیستند یا دیدگاه خود در این خصوص را ارائه دهند.

نشست شورای روسیه-ناتو روز چهارشنبه با حضور گروشکو، معاون وزیر خارجه و سرگرد “الکساندر فومین” معاون اول وزیر دفاع روسیه، نمایندگان دائم 30 کشور در مقر ناتو، “وندی شرمن” معاون وزیر امور خارجه آمریکا، “ینس استولتنبرگ” دبیرکل ناتو و مقامات بلندپایه نظامی این سازمان بعد از بیش از 4 ساعت بحث و گفت‌وگو، بدون نتیجه به پایان رسید.

به گفته گروشکو، طرف روسی احساس می‌کند که ناتو پیشنهادات خود را در زمینه تضمین‌های امنیتی ارائه خواهد داد و مسکو از آنها استقبال خواهد کرد.  وی افزود: «من درباره انتظارات ما فعلاً صحبتی نمی‌کنم، در مرحله فعلی مسئله مهم آن است که جدی بودن وضعیت امنیتی در قاره اروپا به خوبی و از طرف همه درک شود و به عقیده من، نشست امروز از این لحاظ با اهمیت بود.»

این دیپلمات بلندپایه روس یادآور شد که مشکل جدایی ناتو از روسیه بسیار جدی است و هیچیک از طرفین نمی‌دانند چگونه می‌توان بر اختلافات موجود غلبه کرد.

روسیه با خطرات ناشی از گسترش ناتو مقابله خواهد کرد

گروشکو تأکید کرد: «روند گسترش پیمان آتلانتیک شمالی خطرات غیرقابل قبولی را در پی خواهد داشت که روسیه با آنها مقابله خواهد کرد. امروزه کشورهای زیادی به جمع ناتو پیوسته‌ و خاک آنها برای اقداماتی آشکارا با جهت گیری ضدروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روند اوضاعی امنیت کشور ما را بشدت تحت تأثیر قرار داده و تهدیدات جدی را برای ما به همراه داشته و قطعاً تدابیر لازم برای تأمین امنیت روسیه اتخاذ خواهد شد.»  

به گفته وی، نمایندگان روسیه در مذاکرات با کشورهای عضو ناتو با صراحت، بطور مستقیم و بدون ملاحظات مترادف سیاسی درباره عواقب احتمالی سنگین ادامه روند وخامت اوضاع برای امنیت اروپا صحبت کردند. معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «برای کاهش تنش موجود پیرامون اوکراین، این کشورهای عضو ناتو هستند که باید کمک‌های نظامی خود و ارسال سلاح، بازرسان، مربیان نظامی و افسران و سربازان خود به این کشور را متوقف کنند که تمامی این موارد در توافقات مینسک به منظور حل و فصل مناقشه داخلی در منطقه دونباس پیش بینی شده است.»

تلاش کشورهای عضو ناتو برای بازدارندگی روسیه  

الکساندر گروشکو همچنین یادآور شد که ناتو مصمم است تا روسیه را تا جای ممکن مهار کند. به گفته وی، روسیه و ناتو هیچ دستور کار مشترک و مثبتی ندارند، گفتگوهای طرفین صریح، شفاف و با لحنی شدید است که گویای وجود اختلافات جدی آنهاست و دقیقاً این وضعیت مهمترین هدف مقامات بروکسل برای بازدارندگی روسیه و آنها نیز این مسئله را پنهان نمی‌کنند، البته همین سیاست به امنیت جمعی در اروپا آسیب جدی رسانده است.  

وی افزود: «یکی از عوامل وضعیت اسفبار کنونی، نتیجه گسترش ناتو، توقف تمامی همکاری‌های دوجانبه با روسیه و عدم در نظر گرفتن منافع کشور ما است. وضعیت کنونی مورد رضایت روسیه نیست و مقامات ناتو باید درس عبرت‌های تاریخی و بحران کارائیب را به خاطر داشته باشند.»

این دیپلمات روس همچنین اعلام کرد که ایالات متحده با اقدامات مخرب خود، سیستم کنترل تسلیحات که پایه و اساس روابط روسیه و ناتو بود را از بین برده است. وی یادآور شد: «مسکو آماده مذاکره با کشورهای عضو ناتو درباره استقرار تسلیحات تهاجمی در قاره اروپاست، البته ما پیشنهادات خود را داده‌ایم و عدم استقرار چنین سامانه‌هایی، یکی از مفاد پیشنهادات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی است، بنابراین اکنون توپ در زمین ناتو قرار دارد و آنها باید مواضع خود را مشخص و اعلام کنند.»

انتهای پیام/

[ad_2]
منبع

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.