قزوین در استعمال سیگار رتبه نخست را کسب کرد- اخبار قزوین – اخبار استانها تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، جلال رحمانی در نشست خبری با خبرنگاران و اهالی رسانه استان قزوین که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، با اشاره به افزایش استعمال سیگار در میان مردم استان اظهار داشت: از نظر مصرف دخانیات در کشور رتبه ششم را داریم؛ ولی از نظر نرخ استعمال سیگار در کشور اول هستیم.

وی با بیان اینکه میزان مصرف سیگار در زنان نسبت به مردان یک‌سوم است، اضافه کرد: نرخ استعمال سیگار در بین مردان قزوینی 19.56 درصد و در بین زنان 6.7 درصد است.

قزوین هشتمین استان چاق کشور است

رحمانی همچنین به آمار چاقی در استان قزوین اشاره کرد و گفت: با توجه به رشد شاخص توده بدنی از 25 به 26 در حال حاضر قزوین از نظر چاقی و اضافه وزن رتبه هشتم کشور را دارد و بر اساس آخرین پیمایش کشوری وزرات بهداشت (استپ) 39.5 درصد قزوینی‌ها از چاقی رنج می‌برند.

وی ادامه داد: همچنین از نرخ چربی خون بالا (تری‌گلیسرید) استان قزوین در رتبه 18 کشور قرار دارد. در حوزه ابتلا به کلسترول بالا هم قزوین رده دهم کشور را به خود اختصاص داده که این میزان در بین قزوینی‌ها از 15 به 31 درصد افزایش یافته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود همچنین به آمار دیابت در استان اشاره کرد و گفت: مطابق پیمایش انجام‌شده 14 درصد افراد 30 سال به بالا در استان قزوین دیابت دارند و قزوین در دیابت رتبه 11 کشور را دارد.

رحمانی با ذکر اینکه قزوین در زمینه فشار خون بالا در رده 17 استان‌های کشور قرار دارد، تصریح کرد: در این حوزه وضعیتمان بهتر نشده و جمعیت افراد دارای فشار خون از 25 به 34 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به نقش فعالیت فیزیکی کم در ابتلا به دیابت، چاقی و فشار خون بالا افزود: در زمینه فعالیت فیزیکی رتبه 14 را در بین استان‌ها دارد و 50 درصد یا نیمی از مردم استان قزوین فعالیت فیزیکی کمی دارند.

رتبه سوم قزوین در مصرف نمک

رحمانی همچنین به آمارهای حوزه تغذیه هم اشاره کرد و ادامه داد: طبق پیمایش یادشده میزان مصرف نمک در مردهای قزوینی افزایش و در زنان کاهش داشته است؛ اما در مجموع شاهد افزایش مصرف نمک در استان قزوین هستیم؛ به طوری که 37 درصد مردم 2 بار در روز نمک مصرف می‌کنند و قزوین جزو گروه سوم استان‌هایی است که مردم آن بیشترین نمک را مصرف می‌کنند.

وی یادآور شد: در حوزه مصرف سبزیجات هم قزوین استان دوم کشور محسوب می‌شود و در این حوزه وضعیت ما از معدل کشوری خیلی‌بهتر است؛ با این حال ایده‌آل نیست. در ضمن این آمارها بر اساس پیمایش کشوری انجام شده که در آن 612 نفر از جمعیت بالای 16 سال استان قزوین در قالب 68 خوشه 9 نفره مورد پایش‌های تغذیه‌ای قرار گرفتند.

مولتی‌ویتامین جای میوه را پر نمی‌کند

رئیس گروه تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین هم در بخش دیگری این نشست خبری درباره بایدهای تغذیه‌ای هنگام تزریق واکسن کرونا گفت: در این زمینه شاهد رواج باورهای غلطی هستیم؛ اما آنچه مسلم است اینکه باید بعد از تزریق واکسن مایعات فراوانی مانند آبمیوه مصرف شود.

عطیه رازقی اضافه کرد: مصرف مکمل‌های دارویی و تغذیه قبل و بعد از واکسیناسیون مانعی ندارد؛ به شرطی که خودسرانه نباشد و حتماً با تجویز پزشک متخصص یا کارشناس تغذیه مصرف شود. در ضمن برای مقابله با کرونا باید افراد 5 واحد میوه و سبزی در روز مصرف کنند که شامل 2 واحد میوه و 3 واحد سبزی است.

وی همچنین با اشاره به تأثیر منفی چاقی بر درمان بیماران کرونایی ادامه داد: در ضمن کاهش وزن به هیچ‌وجه باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن نمی‌شود و نباید افراد در این حوزه نگران باشند.

رازقی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره اینکه آیا مکمل‌های مولتی‌ویتامین می‌توانند جای میوه و سبزی را بگیرند، یادآور شد: در شرایطی که پزشک مصرف آنها را صلاح بداند، می‌توانند به عنوان مکمل در کنار میوه اثرگذار باشند؛ اما به طور قطع نمی‌توانند جای میوه را بگیرند و مصرف میوه نباید به هیچ‌وجه کنار گذاشته شود.

انتهای پیام/ش

[ad_2]
منبع

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.