صنعت پوشاک با طرح ملی توسعه مشاغل خانگی رونق می‌گیرد- اخبار یزد – اخبار استانها تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، پوشاک از جمله نیازهای ضروری انسان است و به همین دلیل انسان‌‌ها در طول دوره‌های مختلف با شغل خیاطی و دوزندگی آشنا شدند و بر حسب نیاز خود لباس‌های مختلف با رنگ‌ها و طرح‌‌های متفاوت را دوختند.

پیشرفت و توسعه این شغل مانند سایر حرفه‌ها تا جایی است که این روزها تولید انواع لباس مجلسی، اداری، کاری، بچه‌گانه و بزرگسالان با طرح‌ها و تزئینات مختلف به یک شغل پُر سود تبدیل شده هرچند مشکلات خاص خود را هم دارد.

در قبال همین شغل بازار طراحان، دست‌دوزان و پارچه‌فروشان رونق گرفته و کسب درآمدی به معنای واقعی که هم هنر باشد و هم تخصص به ویژه برای بانوان به وجود آمده است.

محمد زارع، مدیر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی  استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: سهیه استان یزد در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی کار می‌شود 1800 نفر بود که در 25 رشته شغلی متناسب با مزیت شغل‌ها در هر شهرستانی کار مطالعاتی و مصاحبه‌ای آن آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر افراد در رشته‌های قالی‌بافی، کاربافی، خیاطی و تابلوفرش ثبت نام کردند، بیان کرد: در بعضی شهرستان‌ها مانند میبد رشته زیلو ثبت‌نام کنندگانی داشت.

مدیر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی استان بیان کرد: چند سالی است که طرح توسعه مشاغل خانگی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرا می‌شود ولی با آسیب‌شناسی‌ای که در این حوزه انجام شده بیشترین مشکل مشاغل خانگی در بازار فروش محصولات، برندینگ و بسته‌بندی بوده نه تولید بنابراین قرار شد الگوی نوین مشاغل خانگی کار شود و بیشترین تمرکز کار ما بر قسمت فروش و اتصال به بازار است.

وی گفت: در اتصال به بازار فروش، پیشران‌هایی در کنار ما قرار گرفتند که خرید تضمینی محصولات در بازار را انجام می‌دادند و هم مکان بازارهایی وجود داشت که افراد بتوانند محصولاتشان را برای فروش معرفی کنند و بعد از ارزشیابی ثبت‌نام کنندگان، مشاوره‌ها در زمینه فروش، چگونگی تولید انواع محصولات مبتنی بر نیاز بازار و بسته‌بندی ارائه شد که در نهایت توانستیم چند برند با دوستان مشاغل خانگی ثبت کنیم و سایت و فروشگاه‌های مجازی را راه‌اندازی کنیم.

زارع تشریح کرد: در رشته خیاطی برای مثال بانوان علاوه بر خیاطی به حوزه‌های عروسک‌سازی، کاربافی، دوخت انواع کاور لوازم آشپزخانه و کاور مبل وارد شدند.

سرپرست معاونت آموزش جهاد دانشگاهی استان یزد هدف این طرح را حضور بانوان در خانه و ایجاد کسب‌وکار برای خودشان دانست و گفت: در حال حاضر بانوان بدون شک هم درآمد دارند و هم با ادبیات بازار و کسب و کار در مورد نوع قیمت‌گزاری، تعین بازار فروش، تهیه مواد اولیه و غیره آشنا شدند و مهمترین حُسن این طرح بود که هم خود بانوان کار می‌کنند و هم افرادی دیگر را به فعالیت و همکاری دعوت کردند.

خانم کریمی از بانوان کارآفرین با 44سال سن که پیش از این تنها در کاربافی فعالیت داشت، در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با گسترش کار خود دوخت انواع حوله‌های تن پوش عروسکی برای کودکان و نوجوانان، تن پوش بزرگ، تن‌پوش گلدان، مانتو، شال، کیف، کوله‌پشتی سنتی و کاور ظروف آشپزخانه با طرح‌های جذاب سنتی و مدرن را در سبد تولیدات کار خود دارد.

این بانوی میبدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یک سال و نیم پیش با دریافت یک وام از بسیج سازندگی یک دستگاه تهیه کرده و طرح‌های سنتی و مدرن با کاربری‌های جدید را بر روی پارچه کاربافی تولید کرده است.

وی گفت: در حال حاضر هشت خیاط و هشت بافنده دارد که هر کدام قسمتی از کار را در دست گرفتند که با توجه به نوع و سایز کار طرح‌ها و سفارش‌های مختلف برای تولید محصول مورد نظر به آن‌ها می‌دهد.

این بانوی خیاط تشریح کرد: کار کاربافی را پیش از این آموخته بوده و کاربافی می‌کرده و با ثبت نام در دوره‌های مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی توانست برند کارش را ثبت کند و آموزش‌های تخصصی‌تر در زمینه لوگو، بسته‌بندی و بازار فروش را با حمایت‌ جهاد دانشگاهی فراگرفته است.

وی نداشتن یک کارگاه متمرکز برای تولید بهتر اجناسش را یکی از مشکلات اصلی کار دانست و گفت:  در حال حاضر به دلیل اینکه توانایی اجاره یک کارگاه متمرکز و مجهز را ندارد هر قسمتی از کار را در جای متفاوتی تولید می‌کند و با وجود مراجعه به مسئولان فرهنگی، پایگاه پژوهشی، مسئولان صنایع دستی، کارشناس صنایع دستی فرمانداری میبد ولی متأسفانه هیچ حمایتی از هیچ کدام از مسئولان شهرستانی در زمینه تولید، فروش و حتی بازدید از کارها نشده است.

کریمی نداشتن بازار فروش ثابت را از دیگر مشکلاتش برشمرد و گفت: چون بسیاری از قسمت‌های تولیدی کاربر و پُرهزینه است و بسیاری قدرت خرید کار را ندارند در زمینه فروش هنوز مشکل داریم.

وی در توصیه به بانوان دیگر که شاید بیشتر علاقه‌مند به کارهای بیرون و بی‌دغدغه‌تر داشته باشند، گفت: برای تحکیم بنیان خانواده اگر بانوان بتوانند کسب و کارهای خانگی را در هر زمینه‌ای با مطالعه بیشتر و شرایط بهتر و البته حمایت بیشتر مسئولان داشته باشند هم به کسب درآمد می‌رسند و کمک خرج معیشت خانواده هستند هم با حضورشان به گرمی و تحکیم بنیان خانواده کمک می‌کنند.

به نظر می‌رسد مشاغل خانگی در حال بازگشت به روزهای اوج قبلی خود هستند. کارهایی که زمانی با سهل‌انگاری از آن‌ها عبور می‌کردیم این روزها به یک شغل نان و آب‌دار تبدیل می‌شوند و سبب رشد صنایع مختلفی چون تهیه پوشاک می‌شوند تا هم نیاز به بازار خارجی و واردات پوشاک کمتر شود و هم افراد بیشتری در زمینه‌های طراحی، دوخت، برندسازی و فروش وارد بازار کار شوند.

انتهای پیام/ 785/ ع

[ad_2]
منبع

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.