تجهیز ۱۳۸هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به آبیاری نوین

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان غربی رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تاکنون ۱۳۸ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شدند.

اکبر کرامتی در گفت و گو با ایسنا افزود: تاکنون بیش از ۷۴ هزار هکتار از محل طرح کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه سامانه های نوین آبیاری و ۶۴ هزار هکتار از محل شبکه‌هایی غرب و شمال غرب کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند. 

وی اظهار کرد: از ۷۴ هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام شده از محل کمک‌های فنی و اعتباری بیش از ۷۰ درصد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارد و از ۶۴ هزار هکتار طرح شبکه های غرب و شمال غرب کشور ۱۰۰ درصد خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه و در حوضه زاب و ارس است.

کرامتی با اجرای سامانه های نوین آبیاری بسته به نوع سیستم اعم از قطره های بارانی تیپ کم فشار و غیره میزان صرفه جویی متقابل بوده اما به طور میانگین در حدود ۵۰ درصد در مصرف آب در بخش کشاورزی به واسطه اجرای این طرح صرفه جویی می شود. 

رئیس جهادکشاورزی استان با اشاره به اهمیت جایگزینی کشت محصولات کم آب بر تصریح کرد: شبدر واسپرس، ارزن و سورگوم، ماشک و خللر و چغندر علوفه به عنوان محصولات کم آب بر جایگزین یونجه به کشاورزان معرفی شده و کشت انجام گرفته است،همچنین استفاده از ارقام زودرس و نیمه زودرس ذرت،کشت ذرت به صورت دو ردیفه و روی پشته ها و استفاده از نوارتیپ جهت آبیاری، توسعه کشت دانه های روغنی کم آب مانند کاملینا و گلرنگ، توسعه کشت چغندرقند در شمال استان در جهت کاهش سطح زیر کشت در حوضه دریاچه ارومیه، توسعه کشت نشایی، استفاده از آبیاری میکرو استفاده از ارقام با نیاز آبی پایین از جمله اقدامات است. 

کرامتی افزود: ۴٠۱ هزار و ۱۱هکتار از اراضی استان به صورت دیم و ۳۰۷ هزار و ۶۴۳ هکتار کشت آبی انجام شده است. 

انتهای پیام

[ad_2]
خبر های مهم

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.