آثار باستانی آنتالیا

آنتالیا شهری است با نماد های تاریخی و همواره مورد توجه باستان شناسان سراسر دنیا قرار گرفته است. امروزه این شهر با حفظ المان های باستانی خود تبدیل به شهری مدرن با مراکز تفریحی بسیاری شده است. تاریخ آنتالیا همه یک جا در موزه های این شهر جمع شده و در تور آنتالیا می توانید از نزدیک شاهد آثار باستانی آنتالیا باشید. موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از بزرگترین موزه های این شهر است و 13 تالار نمایشگاهی و یک گالری روباز دارد. این موزه که مساحتی حدود ۷۰۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده، ۵۰۰۰ اثر هنری از آناتولی را در خود جای داده است و از برترین جاذبه های گردشگری آنتالیاست. در موزه باستان شناسی اشیاء ساخته شده با دست را که آثاری از عصر پالئولیتیک تا دوره عثمانی است می توان ملاحضه نمود. وجود این آثار نشان دهنده تاریخ کهن این منطقه می باشد و این موزه یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای آنتالیای ترکیه به شمار میرود.

غار کارائین در شرق کوه چان قرار گرفته و سی کیلومتر از شهر آنتالیا فاصله داره. از ویژگی های منحصر به فرد این مکان متعلق بودن به دوران پارینه سنگیه. در واقع یکی از قدیمی ترین مکانهای سکونت در کشور ترکیه ست. بعضی از آثار باستانی اون به صد و شصت هزار سال قبل از میلاد مسیح بر میگرده. این مکان یک ورودی مجزا داره که با نور خورشید روشن می شه و در ادامه به ۳ تالار بهم پیوسته منتهی می شه. در داخل غار، یک موزه کوچیک قرار داره که برخی از آثار باستانی که قدمت آنها به ۱۶۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسه رو به نمایش می زاره.

 

موزه آنتالیا که به موزه باستان شناسی آنتالیا نیز مشهور است، یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های ترکیه است. 5000 قطعه کوچک و بزرگ از سرتاسر تاریخ منطقه مدیترانه و پامفیلیفه در منطقه آناتولی، در این موزه گردآوری شده اند. جرقه اولیه تأسیس این موزه در سال 1922، در جریان جنگ جهانی اول و برای جلوگیری از غارت میراث این منطقه توسط ایتالیایی ها زده شد. در سال های اولیه تمام اشیا قیمتی و تاریخی در مسجدی نگه داشته می شد، تا اینکه کل موزه در سال 1972 به ساختمان امروزی آن منتقل شد.

در این موزه زیباترین و ارزشمندترین بقایای خرابه های شهرهای قدیمی آناتولی به چشم می خورد. اگر دوست دارید دانش عمومی خود را در مورد این تمدن چندهزار ساله افزایش دهید، حتماً سری به این موزه بزنید.

14 اتاق نمایش در این موزه وجود دارد که گالری خدایان و گالری Sarcophagus از مهمترین های آنانند. اشیایی دیدنی مربوط به تاریخ 2500 ساله آناتولی متعلق به عصرحجر، رومی و عثمانی در این گالری ها وجود دارند.

موزه آنتالیا در فاصله 1.5 کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا در کنیالتی فاصله دارد.