فرهنگ مردم آنتالیا

فرهنگ مردم ، ریشه در تاریخ و گذشته آنجا دارد. فرهنگ ها از زمان پیدایش اولین اجتماعات بشری شکل گرفته و با گسترده شدن جوامع در طول تاریخ قوانین و مقررات بیشتری را به خود راه داده اند. فرهنگ مهمترین بخش وجودی هر شهر یا کشور است، زیرا که نشان دهنده ی چگونگی حضور پیشینیان آن اقلیم است.

فرهنگ آنتالیا

فرهنگ ها همیشه در طول تاریخ دستخوش تغییرات ریز و درشتی شده اند، اما چیزی که تغییر پذیر نیست و یا به عبارت دیگر به راحتی تغییر نمی کند اصالت یک فرهنگ است. اصالت هر فرهنگ در هر جامعه ای چند رکن اصلی دارد که شامل : اعتقادات، باور ها، تاریخ، مذهب و ارزشهای اسطوره ای آن فرهنگ و جامعه می شود.


در ادامه به بررسی فرهنگ و آداب رسوم مردم آنتالیا ترکیه می پردازیم...

بخش عمده ای از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند و این در حالی است که اسلام در نقاط مختلف ترکیه تفاسیر مختلفی دارد. به طور کلی می توان گفت که ساکنان مناطق ساحلی غربی و شمال غربی این کشور در مورد دین و عقاید مذهبی دیدگاهی لیبرال و روشن فکرانه دارند در حالیکه ساکنان بخش های مرکزی و داخلی این کشور در مورد مذهب محافظه کارتر هستند. بزرگترین اقلیت مذهبی این کشور را علویان تشکیل می دهند که حدود ۲۰% از جمعیت ترکیه را شامل می شوند و عقاید آنها نزدیک به عقاید و باورهای شیعیان می باشد. اقلیت های مذهبی دیگر موجود در این کشور ارتدکس های یونانی، ارمنی، یهودی، کاتولیک های رومی و سریانی ها هستند که عمده ی آنها در طول ۵۰۰ سال گذشته از کشورهای اروپایی غربی به ترکیه آمده اند.
جمعیت کثیری از مردم این کشور در شهرهای بزرگ استانبول و ازمیر و بخش های از جنوب شرقی ساکن هستند. با وجود اینکه اکثریت جمعیت این کشور مسلمان هستند، ترکیه یک کشور سکولار و آزاد باقی مانده و هیچ مذهبی به عنوان مذهب رسمی این کشور اعلام نشده است.

فرهنگ و مذهب مردم آنالیا یک ترکیب عجیب از شرق و غرب است! با بازدید از قسمت های غربی و یا شمال غربی ترکیه می توانید ادعا کنید که در کشور بالکان و یا در یونان بوده اید چرا که اهالی این مناطق اکثرا مردم کشور بالکان هستند که به دلیل آشفتگی های جنگ جهانی اول به ترکیه مهاجرت کرده اند. مناطق جنوب شرقی کشور ترکیه نسبت به مناطق غربی فرهنگ های کمتری برای نمایش دارد. فرهنگ قفقاز هم از جمله فرهنگ هایی است که بر فرهنگ این کشور تاثیراتی داشته. بی شک در مورد فرهنگ ترکیه می توان گفت که ترکیه شرقی ترین کشور غربی است.

یک - اگر به نقشه ترکیه دقت کنید آنتالیا شهری است به وسعت تهران با این تفاوت که فقط چهار میلیون جمعیت دارد و بافت ساخت و ساز شهری تقریبا" نو می باشد.
دو - آنتالیا در امتداد ساحل مدیترانه و دارای اب و هوای مدیترانه ای است یعنی زمستانی مانند کیش ایران و تابستانی مانند بهار تهران دارد دمای هوا هیچوقت زیر صفر نمی رود و از 32 درجه در اوج تابستان بالاتر نمی رود . آنتالیا 320 روز در سال آفتابی و همیشه هوای پاک و سالم دارد.


سه - به دلیل توریستی بودن آنتالیا و رفت و آمد خارجیان بیشتر مردم بومی آن به زبان های انگلیسی و روسی نیز مسلط هستند. 
چهار - از چهار میلیون جمعیت انتالیا بیش از دو میلیون خارجی ساکن هستند که بیشتر آنها را به ترتیب روس ها آلمانی ها انگلیسی ها فرانسویان ،اوکراینی ها ازبکستانی ها گرجی ها وایرانی ها و عربهای سوریه و اماراتی ها تشکیل می دهند.
پنج - قیمت ملک در آنتالیا مناسب تر از سایر مناطق ترکیه است و اغلب هنرپیشه ها هنرمندان و ورزشکاران محبوب ترکیه در انتالیا ویلا یا آپارتمان دارند.
شش - به دلیل اینترنشنال بودن آنتالیا بیش از بیست آکادمی و دانشگاه بین المللی دولتی و غیر دولتی اروپایی و امریکایی در آنتالیا پذیرش دانشجو دارند مدارس و دانشگاه دولتی رایگان و غیر انتفاعی ها نیز از ایران ارزانتر هستند.
هفت - آنتالیا شهر برگزیده برای نمایشگاه بزرگ اکسپو جهانی 2016 است و به سرعت به همین دلیل در رشد اقتصادی و سرمایه گذاری در اولویت جهان قرار گرفته است. 
هشت - دارای فرودگاه بین المللی و پروازهای فراوان روزانه به اقصی نقاط جهان است و فرودگاه شماره دو آنتالیا تا قبل از اکسپو2016 افتتاح می گردد.اکسپو نمایشگاهی است که دبی برای بدست آوردن آن در سال 2020 بسیار هزینه کرد و باید بکند در حالیکه امتیاز این نمایشگاه دو سال پیش برای انتالیا 2016 تصویب شد و این به معنی استاندارد جهانی و اروپایی و پتانسیل لازم انتالیا نسبت به مناطق دیگر است.
نه - سرمایه گذاری در بخش مسکن در رونق فراوانی است و ساخت و ساز در استاندارد بالای اروپایی در تمام مناطق شهر آنتالیا به وفور به چشم می خورد.
ده - تفریحات آبی و غیره در انتالیا و هوای مطبوع آن در زمستان باعث شده است هر سال میزبان بازیهای زمستانی کشورهای اروپایی و پذیرای بزرگترین کنسرت های خواننده های بزرگ ترک و خارجی و ایرانی باشد. جالب است بدانید آنتالیا در سال 2012 یازده میلیون توریست داشته است و پیش بینی کرده اند پس از جمع اوری آمار این میانگین در سال 2013 به 15 میلیون و در سال 2014 تا 2016 به دلیل اکسپو به سالانه دست کم بیست میلیون افزایش یابد. آنتالیا تنها شهری است که خواننده های بزرگ ایرانی برای کنسرت در ترکیه انتخاب می کنند و جمعیت توریست ایرانی در سال 2012 به نسبت 2011 حدود دو و نیم برابر و در سال 2014 به دلیل موارد فوق که در خصوص اقامت برای ایرانیان و پیوستن ترکیه به اروپا و ارزانی قیمت ملک مورد توجه ایرانیان واقع شده است بازدید ایرانیان از انتالیا به بیش از پنج برابر سال 2012 برسد.